Co warto zobaczyć w Gdańsku?

Gdańsk – miasto zamieszkiwane przez niemal pół miliona osób. Tysiącletni Gdańsk kształtowany był na przestrzeni wieków przez wiele różnych kultur. Dzisiaj jest doskonałym miejscem na wypoczynek, zwiedzanie i naukę.

Dlaczego warto wybrać się do Gdańska?
Największe polskie nadmorskie miasto – Gdańsk – to nie tylko bogactwo w liczne zabytki, piękna Starówka czy Żuraw. To także liczne muzea, miejsca widokowe i przede wszystkim – centrum upadku komunizmu.

Poznaj dziesięć miejsc, które musisz zobaczyć będąc w Gdańsku

 1. Pobrzeże wzdłuż Motławy
  Piękne, widokowe pobrzeże wzdłuż Motławy to nie tylko liczne restauracje! To również świetny punkt widokowy, Żuraw, Zielona Brama czy historyczny statek Sołdek. Tu po prostu nie może Ciebie zabraknąć.
 2. Mariacka
  Przechadzając się ulicą Mariacką można poczuć się jak w zabytkowym królestwie. Wąska uliczka pokryta kamieniem z czasów działań wojennych otoczona jest pasem zabytkowych kamienic z niewielkimi tarasami. Miejsce te słynie z licznych pracowni zajmujących się obróbką bursztynu.
 3. Długa
  Przez wielu, ulica Długa określana jest centrum miasta Gdańsk. W zasadzie – nie bez przyczyny. Wszak, znajduje się tam zabytkowy Ratusz Miasta. Charakterystycznym miejscem jest również fontanna Neptuna.
 4. Złota Kamienica
  Znajdująca się przy ulicy Długiej – Złota Kamienica to pięknie zdobiona, wysoka budowla, której piękno przyciąga nawet tych, którzy nie lubują się w historycznej architekturze.
 5. Kolumna Fahrenheita
  Czy wiesz, że Daniel Fahrenheit urodził się właśnie w Gdańsku? Władza postanowiła uhonorować tę postać i postawiła mu pomnik. Ten jednak nie jest charakterystyczny. Znajduje się w nim wielki, rtęciowy termometr.
 6. Park Oliwski
  W dzielnicy Oliwa, przy potoku Oliwskim znajdują się piękne tereny zielone i ogród botaniczny. To prawdziwa wizytówka Gdańska. W czasie Świąt Bożego Narodzenia można podziwiać choreografie ułożone z lampek i lampionów.
 7. Gdańskie ZOO
  Wśród atrakcji znajdujących się w Gdańsku nie mogło zabraknąć miejsca dla pięknego, oliwskiego ZOO. W ogrodzie tym zamieszkuje ponad 1000 osóbników i prawie 200 gatunków zwierząt. Piękne tereny, wspaniałe widoki – to nie lada gratka zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.
 8. Dwór Artusa
  Na gdańskim Trakcie Królewskim, przy ulicy Długiej – warto zatrzymać się na dłuższą chwilę także przy Dworze Artusa. Mnóstwo eksponatów (w tym XVI wieczna – lada piwna), gospoda i wiele więcej atrakcji znajdzie każdy ten, kto odwiedzi tę XIV-wieczną budowlę).
 9. Bazylika Mariacka
  Absolutnym „must see” jeśli chodzi o Gdańsk jest również Bazylika Mariacka. Ten bardzo wysoki budynek przyciąga wielu turystów. Znajduje się tutaj także punkt widokowy. Sama Bazylika może pomieścić nawet 25 tysięcy osób.
 10. Rezerwat Przyrody Wąwóz Huzarów
  Leśno-florystyczny rezerwat przyrody znajdujący się w Gdańsku to niezwykle klimatyczne miejsce. Zadbane trasy, piękne widoki i niesamowicie czyste powietrze – to wszystko sprawia, że warto wpaść na chwilę na ten zalesiony teren.

Z Gdańska wszędzie blisko!
Jako, że Gdańsk wchodzi w skład aglomeracji trójmiejskiej – połączenia z Gdynią oraz Sopotem (obydwa miasta na prawach powiatu) są doskonałe. To jednak nie wszystko. Gdańsk może stanowić także świetną bazę wypadową do innych nadmorskich miejscowości: na Hel, do Władysławowa, Ustki, Jantaru czy Mielna.

Do tego urokliwego miasta w szczególności warto przyjeżdżać w okresie letnim. To właśnie wtedy miasto zaczyna tętnić życiem, na Motławie i w portach robi się coraz większy ruch.

Gdańsk to miasto piękna, acz zakorkowane. Bezustanne przebudowy sprawiają, że każdemu turyście zaleca się podróżowanie komunikacją miejską (tramwaje, pociągi, autobusy). Całe trójmiasto można zwiedzić w ciągu jednego, ciepłego weekendu.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*