Co warto zobaczyć w Krakowie?

Kraków jest to miasto na prawach powiatu, które położone jest w południowej Polsce tuż nad Wisłą. Kraków to jest miasto stare oraz dostojne, jednocześnie jednak tętniące życiem. Przeszłość miesza się tutaj z teraźniejszością, a historia z nowoczesnością. Warto przyjechać tutaj, chociaż na jeden weekend, by poczuć tę wyjątkową atmosferę miejsca. Kraków zawsze był wolny i niezależny. Udało mu się zachować autonomię nawet w czasach podziału Polski. Miasto zawsze było uważane za „punkt odniesienia dla kultury polskiej” i kulturową stolicę kraju.
Turyści, którzy chcieliby zobaczyć wszystkie najsłynniejsze zabytki Krakowa, swoją trasę zwiedzania zacząć powinni od tzw. Trasy Królewskiej. Rozpoczyna się ona pod kościołem św. Floriana przy placu Matejki. Trasa ta wiedze obok Barbakanu, poprzez Bramę Floriańską gdzie wkracza już w obręb Starego Miasta. Przy ulicy Floriańskiej turyści mogą podziwiać wiele obiektów, które mają bardzo ciekawą historię. Na Rynku Głównym do dziś przetrwały godne uwagi Sukiennice, kościołek Św. Wojciecha, Kościół Mariacki- jeden z symboli Karkowa. W Kościele Mariackim warto obejrzeć wielki monumentalny, gotycki ołtarz, który stworzony został przez mistrza- Wita Stwosza. Wezwanie do Najświętszej Marii Panny turyści mogą usłyszeć, ponieważ gra ona co godzinę z wieży Bazyliki Mariackiej — ważnego symbolu Krakowa. Melodia zawsze zatrzymuje się na krótko, symbolizuje to legendę trębacza, który w 1240 roku w ten sposób chciał ostrzec miejscowych przed zbliżającym się wrogiem, ale niestety został on zabity strzałą. Niemal wszystkie te kamienice i pałace, które znajdują się wokół Rynku są to kilkusetletnie duże obiekty zabytkowe, które przyjeżdżają zwiedzać turyści z wszystkich zakątków świata. Z Rynku Głównego turyście mogą skierować się w bok na ulicę Grodzką. Tam po drodze mogą podziwiać gotyckie kościoły oraz zespoły klasztorne Dominikanów. Równolegle do ul. Grodzkiej biegnie inna równie urokliwa uliczka- ul. Kanonicza z odnowionymi kamienicami. Jest to jedna z najważniejszych i najstarszych ulic w Krakowie, która prowadzi prosto na Wzgórza Wawelskie, na którym możemy podziwiać Zamek Królewski. Przy okazji zwiedzania Zamku warto również odwiedzić katedrę oraz dzwon Zygmunta. Warto wspomnieć, że dzwon ten bije tylko przy największych okazjach dla kraju oraz wydarzeń w Krakowie. Nie wolno również zapomnieć, aby odwiedzić Smoka Wawelskiego. Do jamy smoka prowadzą długie kręcone schody, które wychodzą bezpośrednio z zamku na Wawelu. Jest to ulubiona atrakcja dla najmłodszych turystów, ponieważ rzeźba smoka zieje ogniem.
Na zachód od Starego Miasta leży Salwator – jest to najzieleńsza dzielnica Krakowa. Tam znajduje się jedna z najbardziej wyjątkowych atrakcji na świeżym powietrzu, czyli Kopiec Kościuszki. Osoby, które przebywają w okolicy Krakowa przez dłuższy czas powinny zdecydowanie rozważyć jednodniowe wycieczki do takich mejsc również jak: Wieliczka i Auschwitz-Birkena.
Turyści, którzy chcieliby spojrzeć na Kraków z innej perspektywy, powinni wspiąć się na punkty widokowe tzw. krakowskie kopce. Jednym z miejsc jest Kopiec Kościuszki. U jego szczytu widać cały Kraków. Kolejnym miejscem do odhaczenia na mapie przez turystów Krakowa jest krakowskie ZOO oraz klasztor o.o. Kamedułów na Srebrnej Górze. Idealnym miejscem, gdzie można udać się letni spacer jest również Rezerwat Przyrody Nieożywionej Bonarka, który znajduje się na terenie Woli Duchackiej. Na tym terenie podziwiać także można kopiec Krakusa, cmentarz Podgórski oraz dawny obóz pracy Płaszów.
Dla osób, które szukają mocniejszych wrażeń polecany jest Krakowski Park Linowy. Natomiast dla wszystkich wielbicieli wspinaczki nie można ominąć Skałek Twardowskiego, które znajdują się w zachodniej części Krakowa. Wytyczone są tam liczne trasy wspinaczkowe wśród pięknych widoków.

Na zakończenie pobytu w Krakowie koniecznie wybrać się należy przynajmniej do jednej ze znanych przytulnych krakowskich knajpek. Można tam zjeść wiele miejscowych smakołyków, napić się, czy po prostu zrelaksować. A wybór w Krakowie jest naprawdę bardzo duży. Można tam znaleźć całe mnóstwo różnych restauracji, kawiarni oraz pubów. Dla przykładu możemy polecić Restaurację Balaton w Krakowie. Jest to tradycyjna austro-węgierska tawerna, która jest odwiedzana przez całe polskie pokolenia. Tutaj można posłuchać piosenek Hutsuli i spróbować tradycyjnych węgierskich placuszków ziemniaczanych z pieprzem, które można już wytapiać na ulicy.
W rezultacie obecnie Kraków jest jedną z najpiękniejszych wizytówek z Europy Środkowej. Jest to miasto pełne majestatycznych zabytków, brukowanych ulic, skarbów kultury, pięknych widoków, szlaków turystycznych, ponadczasowych dziedzińców, bezcennych dzieł sztuki i legendarnych piwniczek i ogrodów. Śmiało można powiedzieć, że historyczne centrum Krakowa jest wizytówką Polski.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*