Co warto zobaczyć w Polskich Górach?

Polskie góry to kierunek turystyczny, który jest niezwykle atrakcyjnym zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Wszak, liczba atrakcji zarówno w ciepłe, jak i chłodniejsze dni jest ogromna. Dzisiaj jednak nie będziemy koncentrować się na atrakcjach, a miejscach, które warto zobaczyć. Można to zrobić zarówno w lecie, jak i zimie.

Dolina Pięciu Stawów Polskich
Nad Dolinę doprowadzić nas może słynna już Orla Perć. Miejsce te określa się mianem serca polskich Tatr. Najlepsze widoki są oczywiście z góry. Wokół Doliny Wiodą liczne szlaki górskie.

Czerwone Wierchy
W zachodniej części Tatr najbardziej malowniczym miejscem bez wątpienia są cztery czerwone wierchy. W ich skład wchodzą:

  • Kopa Kondradcka
  • Małołączniak
  • Ciemniak
  • Krzesanica

Najwyższy ze szczytów osiąga wysokość 2122 metrów nad poziomem morza.

Połonina Caryńska
Najdłuższy polski, pieszy szlak górski – Połonina Caryńskiej to miejsc, które zachwyca krajobrazami. Szczególnie poleca się odwiedzać te miejsce w okresie wiosennym lub jesiennym – wówczas to warunki są najlepsze: brak tłumów, cudowne powietrza i piękna przestrzeń.

Z Połoniny Caryńskiej podziwiać możemy Tarnicę i Halicza.

Orla Perć
Przez wielu, Orla Perć określana jest mianem najtrudniejszego szlaku w Tatrach (nie tylko polskich). Prowadząca do Doliny Pięciu Stawów łączy dwie przełęcze Zawrat i Krzyżne.

Szacuje się, że cztery kilometrowa „podróż” zajmuje się średnio 6-10 godzin. Niektóre fragmenty trasy wymagają ścisłej asekuracji. Trasa przeznaczona jest dla osób sprawnych, silnych fizycznie.

Pilsko
Pilsko to miejsce, które największą ilość turystów gości w okresie zimowym. Wszystko to przez liczbę tras narciarskich. Nie mniej jednak, ta malownicza miejscówka to także doskonały pomysł na zwiedzanie w okresie letnim: pieszo lub rowerem.

Babia Góra
Szczyt o wysokości 1725 m. n.p.m. to jedno z tych miejsc, które stanowi absolutne „must see” dla każdego turysty. Dlaczego? Na szczyt prowadzi relatywnie łatwa trasa, a nagroda jest fantastyczna: piękny, rozpościerający się widok na całą okolicę.

Co warte odnotowania to fakt, iż na Babią Górę dotrzeć można także bardziej wymagającą trasą. Dla osób trudniących się wspinaczką przygotowano strome podejście wyposażone w łańcuchy.

Szczeliniec Wielki
Nie jesteś zainteresowany klasycznymi szlakami górskimi? Chcesz trasy alternatywnej? Świetnie! Musisz zobaczyć Szczeliniec Wielki. To szczyt, który znajduje się na wysokości 919 m.n.p.m. i można na niego wejść schodami.

Zapewniamy wszystkich – wcale nie będzie łatwiej. Podejście jest bardzo wyczerpujące. Pokonanie 700 schodków z całą pewnością zajmie nam trochę czasu.

Rysy
W tym zestawieniu nie mogłoby zabraknąć najwyższego polskiego szczytu (2499 m.n.p.m). Rysy to miejsce, które gwarantuje nie tylko piękne widoki, ale także niezapomniane wrażenia. Należy mieć jednak na uwadze, że wbrew temu co twierdzą coniektórzy – podejście na Rysy nie jest łatwe. To wymagająca wspinaczka, która wymaga dobrej motoryki. Niektóre fragmenty szlaku bywają naprawdę niebezpieczne.

Kiedy w Góry?
Polskie Góry to miejsce, które bez cienia wątpliwości można określić mianem nieprzeciętnie atrakcyjnego. Najlepszym tego dowodem jest fakt, iż baza noclegowa co roku jest wykorzystywana w niemal 100%. Mało tego! Stale jest rozbudowywana. Na Krupówkach, Gubałówce i w innych częściach – zimowej stolicy Polski – w Zakopanem tłoczno jest zawsze – niezależnie od pory roku, pogody i innych czynników.

Ustalając termin wyjazdu w Góry warto wziąć pod uwagę to, co jest naszym celem. Jeśli wolimy aktywnie korzystać z tras biegowych, zjazdowych i innych sportowych atrakcji – warto wybrać się zimą. Jeśli jednak za cel ustawimy sobie zwiedzanie i osiąganie szczytów – warto wybrać się latem.

W naszej ocenie – Góry warto odwiedzać ZAWSZE. To jedne z najpiękniejszych polskich rejonów, które na turystycznej mapie Polski zajmuje bardzo wysokie miejsce. Nie bez powodu, rzecz jasna.

Pamiętaj: Góry to nie tylko atrakcje. To także cudowny, pro-zdrowotny klimat i wspaniała atmosfera. Górale z natury są bardzo życzliwi, pomocni i mili.

 

 

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*