Co warto zobaczyć w Warszawie?

Stolica Polski to miejsce, które stanowi nie tylko centrum decyzyjne naszego kraju. Warszawa to także wiele zabytków, ogrodów, muzeuów, historycznych placów i galerii. Dowiedz się, co warto odwiedzić będąc w Warszawie.

Warto zauważyć, że Warszawa w czasie wojny została zniszczona w takim stopniu, że niemal każda dzielnica wymagała odbudowy. Miejscówek, które nie zostały dotkniętych działaniami wojennymi jest naprawdę bardzo mało.

STARÓWKA
Znajdująca się na liście zabytków UNESCO – Warszawska Starówka to miejsce, które po wojnie zostało poddane całkowitej odbudowie. Odrestaurowano i zadbano o wszystkie kluczowe budynki stolicy.

To, czemu warto się przyjrzeć na Starówce to: Zamek Królewski, Sala Balowa, Kolumna Zygmunta III Wazy, Rynek Starego Miasta.

GRÓB NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA
Znajdujący się na placu Józefa Piłsudskiego Grób Nieznanego Żołnierza to miejsce, które jest pilnie strzeżone przez wartowników. Uroczyste zmiany wart obserwować można w każdą niedzielę o godzinie dwunastej.

ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE
Zespół pałacowo-ogrodowy – Łazienki Królewskie – stanowiły niegdyś centrum wypoczynkowe wielu polskich władców. Dzisiaj ich rola jest nieco inna. Na terenie łazienek jest wiele muzeów, historycznych parków i zabytków.

WILANÓW
Będąc w Warszawie po prostu nie można odwiedzić Wilanowa. Piękny Barokowy Pałac otoczony ślicznymi ogrodami to miejsce kojarzone z Królem Janem III Sobieskim. To właśnie za jego decyzją założono zespół pałacowo-ogrodowy w tym miejscu.

LICZNE KOŚCIOŁY
Warszawa to także liczne kościoły i bazyliki. Część z nich została całkowicie zniszczona w czasie wojny. Większość odbudowana, odrestaurowana – gromadzi wielu turystów. Do najważniejszych na kościelnej mapie Warszawy zaliczyć należy następujące obiekty:

  • Katedra św. Jana
  • Kościół Franciszkanów
  • Kościół Kapucynów
  • Kościół św. Krzyża

MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
Nowoczesne muzeum poświęcone Powstańcom Warszawskim. Znajduje się w budynku Elektrownii Tramwajów Miejskich – zostało odpowiednio zaadoptowane. Jest nie tylko ogromną dawką wiedzy, ale także jednym z nielicznych muzeów, które można określić mianem „klimatycznych”.

CENTRUM NAUKI KOPERNIK
Atrakcją dla całych rodzin bez wątpienia jest Centrum Nauki Kopernik. To miejsce uczy poprzez zabawę, eksperymenty i doświadczenia. Zaskoczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Pozwala poznać przeróżne reakcje chemiczne i fizyczne.

KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE
Jeden z obowiązkowych punktów „must see” w Warszawie. Znajdują się tutaj liczne zabytkowe budynki, pomniki oraz muzea. Ponadto, na Krakowskim Przedmieściu mieści się Pałac Prezydencki.

PAŁAC KULTURY I NAUKI W WARSZAWIE
Najwyższy Polski Budynek – Pałac Kultury i Nauki to prawdziwe centrum Warszawy. Mieści się tutaj mnóstwo firm, placówek kulturalnych (kina, teatry) oraz muzea. Ponadto, odwiedzający mogą skorzystać z pięknego tarasu widokowego, który znajduje się na 30 piętrze.

Warszawa – piękne, zabytkowe miasto
Warszawa uchodzi za jedną z najpiękniejszych stolic Starego Kontynentu. I choć w czasie II Wojny Światowej została doszczętnie zniszczona to dzięki działaniom władzy i społeczeństwa – zdołano odbudować stolicę i nadać jej pięknego kształtu.

Procesy odbudowy trwały kilkadziesiąt lat. Dzisiaj Warszawa powoli wkracza na inną ścieżkę. Władze starają się unowocześnić stolicę. Coraz częściej pojawiają się rozmaite projekty wieżowców. Niektóre z nich miałyby być wyższe nawet od Pałacu Kultury?

Czy to słuszna droga? Na to pytanie najprawdopodobniej nie ma dobrej odpowiedzi. Wszak, rozwój miasta jest nieunikniony. Należy mieć jednak nadzieję, że jego wpływ na zabytkową część Warszawy będzie znikomy. Na szczęście – wpisanie całej Starówki na listę zabytków UNESCO, licznych pałaców, kościołów i innych budynków – sprawia, że możemy odetchnąć z ulgą. To, co najwartościowsze z całą pewnością nie zostanie zastąpione nowoczesnymi, przeszklonymi wieżowcami.

Wybierając się do Warszawy warto pamiętać o tym, że stanowi ona jedną z najbardziej zatłoczonych stolic Europy. Dlatego też, turystom sugerujemy podróżować komunikacją miejską: liniami metra, tramwajami, pociągami oraz autobusami. Przedstawione powyżej miejsca można zwiedzić w ciągu jednego, intensywnego weekendu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*